Detektivové aneb pražské dobrodružství Sherlocka Holmese

Datum konání: 27.7.2018 - 10.8.2018

Milí přátelé, kolegové i kolegyně a všichni zastánci spravedlnosti,

jak jistě všichni dobře víte, s doktorem Watsonem jsme za posledních několik let projezdili křížem krážem nejenom Evropu ale i kus světa a poznali tak nepoznané. Společně jsme rozřešili i ty nejdelikátnější, nejzapeklitější a nejzávažnější zločiny, za které jsme poslali již nemálo lumpů zaslouženě do cel. Mnohdy se zdá, že případy ani nemají žádné řešení, a přesto se nám záhadu vždy podařilo rozřešit. A to díky metodám, které jsem poznal a od vás všech se naučil na svých cestách, přestože mezi sebou si své metody chráníte a nesdílíte.

Dlouho jsem o celé věci přemýšlel… A konečně jsem se rozhodl, že letos, roku 1918, uspořádám Nejvyšší sněm detektivů. Cítím se povinen zorganizovat shromáždění, jehož cílem bude se navzájem podělit o znalosti, které nám nová doba nabízí a které si sami mezi sebou navzájem tak zarputile tajíme. Proč by se někde mělo využívat daktyloskopie, tedy rozlišování otisků prstů, k usvědčování pravých zločinců a jinde se spoléhá mnohdy jen na nepřímé důkazy? A proč je antropometrie známá jen některým mým kolegům a kolegyním a jiným ne? A tak to je i s mnohými dalšími metodami, se kterými jsem se seznámil po světě. Musíte, milí detektivové, vyjít s vašimi metodami na světlo a poskytnout je svým kolegům, kteří je ještě neznají. Ano, je to nutné – je to nutné, aby bylo všude spravedlnosti učiněno zadost!

Chci tedy vám, všem detektivům, četníkům, policistům a policistkám, jak těm nejlepším a nejváženějším, tak i těm z nejzapadlejších koutů světa, nabídnout účast na tomto Nejvyšším sněmu detektivů. Zváni jste všichni, ze všech zemí světa. Přijeďte z celé Francie, z Anglie, ba i vy, Američané. Nepochybně vítám i veškeré svěřence světaznalých detektivů – kadety i mladé četnice – neboť právě vy se jednoho dne jistě také stanete zdatnými vyšetřovateli. Nu, konec konců jsou zváni všichni, kdo se živí vyšetřováním a komu je naše detektivní řemeslo blízké.

Přijeďte za mnou do Londýna, milí přátelé, a společně vyjdeme s jednotlivým vašimi metodami, na které jste po právu hrdí, na světlo světa a ukážeme je zbytku detektivního společenství. Ukážeme je všem detektivům, kteří budou mít zájem o to, aby vyšetřovali podle nejmodernějších světových metod, které vždy spolehlivě ušetří práci a ještě jasně ukáží na viníka.

Sejdeme se v pátek, 27. dne měsíce července, roku letošního, to jest roku 1918, ve 13 hodin a 30 minut před budovou Scotland Yardu v samém srdci Londýna.

 

Těší se na vás

Sherlock Holmes


Tábor 2018 - Detektivové aneb pražské dobrodružství Sherlocka Holmese odehrávající se v Praze roku 1918 již proběhl. Společně s dětmi jsme v průběhu tábora v rámci celého příběhu vyřešili celkem tři případy, jež jsme rozřešili pomocí písmoznalectví, určování krevní skupiny, daktyloskopie, balistiky, rekonstrukce a trasologie. Podařilo se nám získat základací listiny, pro které nás vyslal z Londýna do Prahy sám Tomáš Garrigue Masaryk a které jsme namísto nezvěstného Sherlocka Holmese našli my. Tím, že jsme tyto listiny získali, zhatili jsme plány zákeřným monarchistům, kteří usilovali o to, aby Republika nemohla vzniknout. Vytvořili jsme národní vesmírný program vysílající rakety "vzhůru do nekonečna a ještě dál". Také jsme pochovali Aloise Rašína, na kterého byl spáchán atentát. Dokonce jsme si zvolili premiéra pro nově vznikající Československou republiku. Na konci tábora jsme objevili i ztraceného Sherlocka. Ten se pak společně s průvodci celým příběhem, doktorkou Watsonovou a vládním inspektorem Josefem Váňou, utkal se svým odvěkým přítelem, profesorem Moriartym, který stál v pozadí veškerého pletichaření a zrad ze stran nejen monarchistů. No a nakonec jsme si také ustanovili hymnu a získali nazpět naši státní vlajku, která nám byla ukradena - i tento poslední pokus monarchistů vrátit se zpět k moci jim nevyšel a my jsme si tedy pro připomínku sta let od založení první republiky založili svou vlastní první republiku.

Pár fotek najdete už teď na našich facebookových stránkách, které jsou veřejné (takže se nemusíte přihlašovat, pokud FB nemáte a fotky přesto uvidíte). Další fotky budou zveřejněny zanedlouho.

Galerie

Vytvořil Ondřej Vašíček
Přihlásit